Praca sezonowa nie od dziś słynie z ogromnej popularności w wielu kręgach – szukają jej przede wszystkim oczywiście uczniowie i studenci. Stanowi ona nie tylko źródło dodatkowego zarobku, ale umożliwia także zdobycie nowego doświadczenia, a w niektórych przypadkach jest także sposobem na rozwijanie swoich pasji. W jakich branżach najłatwiej można otrzymać oferty pracy sezonowej? Jakie […]
Praca sezonowa nie od dziś słynie z ogromnej popularności w wielu kręgach – szukają jej przede wszystkim oczywiście uczniowie i studenci. Stanowi ona nie tylko źródło dodatkowego zarobku, ale umożliwia także zdobycie nowego doświadczenia, a w niektórych przypadkach jest także sposobem na rozwijanie swoich pasji.
W jakich branżach najłatwiej można otrzymać oferty pracy sezonowej? Jakie możliwości oferuje praca sezonowa i jakie są jej wady i zalety? Do kogo przede wszystkim kierowana jest praca na wakacje? Gdzie najlepiej szukać tego rodzaju ofert? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.
Praca sezonowa pojawia się w wielu różnych branżach, a w szczególności latem – nie bez powodu określa się ją również mianem pracy wakacyjnej. Króluje w tej materii branża gastronomiczna i praca w charakterze barmana, kelnera czy kucharza.
Zatrudnienie tego rodzaju można zdobyć przede wszystkim w miejscowościach wakacyjnych, a więc nad morzem, w górach czy innych, popularnych kurortach. W trakcie wakacji rekrutację otwierają również restauracje i puby, celem wsparcia stałego zespołu w trakcie okresu największego natężenia zamówień.
Ponadto pracę sezonową można otrzymać stosunkowo łatwo w branży hotelarskiej, logistycznej, transportowej (szczególnie pracując jako taksówkarz czy dostawca w ramach jednej z popularnych aplikacji) czy handlowej – ze szczególnym uwzględnieniem sklepów i stoisk oferujących pamiątki czy inne suweniry wakacyjne. Praca wakacyjna może również mieć miejsce przy zbiorach owoców.
Do niewątpliwych zalet pracy sezonowej należy możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy, które niekiedy potrafią być dość wysokie – stawki godzinowe w przypadku pracy wakacyjnej z reguły przekraczają stawki rynkowe. Ponadto, osoba pracująca sezonowo może zyskać wiele cennego doświadczenia praktycznego oraz wpis do CV, który na pewno pomoże jej w znalezieniu stabilnej, dobrze płatnej pracy.
Niemniej, praca sezonowa ma również swoje wady. Jedną z nich jest chociażby praca na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło), co nie jest w stanie zapewnić pracownikowi poczucia bezpieczeństwa – możemy zostać zwolnieni z dnia na dzień. Ponadto, ośmiogodzinny tryb pracy również często będzie niedostępny dla „sezonowców” – niekiedy trzeba będzie pracować 10, a nawet 12 godzin dziennie.
Oferty pracy sezonowej kierowane są zwykle do osób młodych – korzystają na niej przede wszystkim uczniowie i studenci. W niektórych przypadkach są oni nawet preferowani przez pracodawców, z uwagi na możliwość zmniejszenia kosztów zatrudnienia w ich przypadku.
Tak czy inaczej, pracę na wakacje mogą zdobyć także osoby dorosłe, a nawet emeryci – i to niezależnie od swojej dotychczasowej historii zatrudnienia.
Zdobycie pracy sezonowej nie jest szczególnie skomplikowanym procesem – można się o nią postarać zarówno w ramach wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy czy agencji pośrednictwa zatrudnienia, ale również osobiście udając się do wybranego zakładu pracy. Niemniej, zdecydowanie najlepszą z metod w tym zakresie przedstawiać będzie skorzystanie z jednego z internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl.
Co warto podkreślić, w ramach wyżej wzmiankowanego serwisu będziemy mogli również zapoznać się z opiniami o danym pracodawcy, wobec czego składając swoją aplikację będziemy mieli pewność, że trafia ona w dobre ręce.
Brak komentarzy.