🛍️ 2 szt., Przezroczysta antydeszczowa folia do samochodu, ochrona na lusterka boczne, wodoodporna folia, naklejki samochodowe 100×145 mm

Gdzie szukać pracy sezonowej na wakacje? Jakie są możliwości?

Praca sezonowa nie od dziś słynie z ogromnej popularności w wielu kręgach – szukają jej przede wszystkim oczywiście uczniowie i studenci. Stanowi ona nie tylko źródło dodatkowego zarobku, ale umożliwia także zdobycie nowego doświadczenia, a w niektórych przypadkach jest także sposobem na rozwijanie swoich pasji.

W jakich branżach najłatwiej można otrzymać oferty pracy sezonowej? Jakie możliwości oferuje praca sezonowa i jakie są jej wady i zalety? Do kogo przede wszystkim kierowana jest praca na wakacje? Gdzie najlepiej szukać tego rodzaju ofert? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Praca sezonowa – w jakich branżach pojawia się najczęściej?

Praca sezonowa pojawia się w wielu różnych branżach, a w szczególności latem – nie bez powodu określa się ją również mianem pracy wakacyjnej. Króluje w tej materii branża gastronomiczna i praca w charakterze barmana, kelnera czy kucharza.

Zobacz także:  Jak dbać o samochód, żeby służył nam przez lata? - Wskazówki

Zatrudnienie tego rodzaju można zdobyć przede wszystkim w miejscowościach wakacyjnych, a więc nad morzem, w górach czy innych, popularnych kurortach. W trakcie wakacji rekrutację otwierają również restauracje i puby, celem wsparcia stałego zespołu w trakcie okresu największego natężenia zamówień.

Ponadto pracę sezonową można otrzymać stosunkowo łatwo w branży hotelarskiej, logistycznej, transportowej (szczególnie pracując jako taksówkarz czy dostawca w ramach jednej z popularnych aplikacji) czy handlowej – ze szczególnym uwzględnieniem sklepów i stoisk oferujących pamiątki czy inne suweniry wakacyjne. Praca wakacyjna może również mieć miejsce przy zbiorach owoców.

Zobacz także:  Czas pracy kierowcy - jak w prosty sposób go kontrolować?

Jakie możliwości oferuje praca sezonowa? Wady i zalety

Do niewątpliwych zalet pracy sezonowej należy możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy, które niekiedy potrafią być dość wysokie – stawki godzinowe w przypadku pracy wakacyjnej z reguły przekraczają stawki rynkowe. Ponadto, osoba pracująca sezonowo może zyskać wiele cennego doświadczenia praktycznego oraz wpis do CV, który na pewno pomoże jej w znalezieniu stabilnej, dobrze płatnej pracy.

Niemniej, praca sezonowa ma również swoje wady. Jedną z nich jest chociażby praca na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło), co nie jest w stanie zapewnić pracownikowi poczucia bezpieczeństwa – możemy zostać zwolnieni z dnia na dzień. Ponadto, ośmiogodzinny tryb pracy również często będzie niedostępny dla „sezonowców” – niekiedy trzeba będzie pracować 10, a nawet 12 godzin dziennie.

Zobacz także:  Bezpieczeństwo w pracy: dlaczego warto inwestować w dobre lampy robocze?

Praca na wakacje – kto najbardziej na niej skorzysta?

Oferty pracy sezonowej kierowane są zwykle do osób młodych – korzystają na niej przede wszystkim uczniowie i studenci. W niektórych przypadkach są oni nawet preferowani przez pracodawców, z uwagi na możliwość zmniejszenia kosztów zatrudnienia w ich przypadku.

Tak czy inaczej, pracę na wakacje mogą zdobyć także osoby dorosłe, a nawet emeryci – i to niezależnie od swojej dotychczasowej historii zatrudnienia.

Praca sezonowa – gdzie najlepiej jej szukać i o czym warto pamiętać?

Zdobycie pracy sezonowej nie jest szczególnie skomplikowanym procesem – można się o nią postarać zarówno w ramach wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy czy agencji pośrednictwa zatrudnienia, ale również osobiście udając się do wybranego zakładu pracy. Niemniej, zdecydowanie najlepszą z metod w tym zakresie przedstawiać będzie skorzystanie z jednego z internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład  GoWork.pl.

Co warto podkreślić, w ramach wyżej wzmiankowanego serwisu będziemy mogli również zapoznać się z opiniami o danym pracodawcy, wobec czego składając swoją aplikację będziemy mieli pewność, że trafia ona w dobre ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *