Zakup samochodu za granicą – o czym pamiętać?

Artykuł Sponsorowany Jeżeli planujesz zakup auta za granicą, z pewnością zastanawiasz się nad kilkoma kwestiami. Jakich formalności trzeba dopełnić po powrocie do kraju? W jaki sposób przetransportować taki pojazd? Na te i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. Zanim kupisz auto za granicą – praktyczne porady Wiele osób postrzega auta zza granicy za […]

10/22/2024
Czas czytania: 3 minut

Artykuł Sponsorowany

Jeżeli planujesz zakup auta za granicą, z pewnością zastanawiasz się nad kilkoma kwestiami. Jakich formalności trzeba dopełnić po powrocie do kraju? W jaki sposób przetransportować taki pojazd? Na te i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Zanim kupisz auto za granicą – praktyczne porady

Wiele osób postrzega auta zza granicy za atrakcyjniejsze niż te dostępne na rynku krajowym. Często decydują się na ich zakup, nawet jeśli cena jest wyższa niż w przypadku polskich odpowiedników. Jednak zanim zakupisz pojazd z zagranicy, dokładnie policz, ile Cię to wyniesie, włączając także koszty dodatkowe, takie jak akcyza, podatki oraz koszty transportu. Pod uwagę należy wziąć wiele kwestii, aby się nie przeliczyć.

Dokładnie poznaj historię pojazdu

W krajach takich jak Niemcy czy Belgia możesz uzyskać szczegółowy raport na podstawie numeru VIN danego pojazdu. Znajdziesz w nim informacje na temat poprzednich właścicieli, stanu technicznego pojazdu, przeprowadzanych napraw oraz ewentualnych zdarzeń drogowych, w jakich auto uczestniczyło. Dzięki takim raportom możesz uniknąć potencjalnych pułapek lub nieuczciwych sprzedawców.

Weź pod uwagę różnice w specyfikacji technicznej

Polskie modele mogą być inaczej skonfigurowane niż te zagraniczne. Auta niemieckie lub belgijskie mogą w atrakcyjnej cenie oferować wyposażenie, jakie w naszym kraju jest niedostępne. Jednak może też być odwrotnie. W każdym razie warto zastanowić się, nad sprzedażą swojego obecnego pojazdu za granicą. Niekiedy jest to opłacalne rozwiązanie. O tym, jak to zrobić przeczytasz tutaj: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/sprzedaz-samochodu-granica-zrobic.

Zobacz także:  Tanie buty motocyklowe – jakie modele warto wybrać, aby nie przepłacać?

Obejrzyj auto na miejscu

Jeżeli nie jesteś pewien swojej wiedzy lub doświadczenia, możesz zabrać ze sobą fachowca. Możesz także skorzystać z pomocy warsztatów na miejscu. Dzięki temu poznasz faktyczny stan techniczny auta. Jeżeli właściciel nie będzie chciał się na to zgodzić, może to oznaczać, że coś ukrywa. W takim wypadku lepiej zrezygnować z zakupu niż ryzykować.

Sprawdź dokumentację pojazdu

Zwróć uwagę na to, czy dane w umowie oraz w dokumentach zgadzają się ze stanem faktycznym. Chodzi o kwestie takie jak przebieg silnika, data produkcji szyb czy też wyposażenie dodatkowe pojazdu. Rozbieżności w tych punktach mogą świadczyć o wypadkowej przeszłości pojazdu. Zakup auta przeprowadź bez emocji i kieruj się rozsądkiem. Najlepiej unikać tak zwanych okazji.

Zakup auta za granicą – procedury

Kiedy już kupiłeś wymarzone auto za granicą, czas sprowadzić je do kraju. Jednak nie zawsze możesz tak po prostu wjechać nim do Polski. Transport możesz przeprowadzić na dwa sposoby:

  • Na kołach – gdy pojazd nie został wyrejestrowany, ma ważny przegląd oraz jest ubezpieczony, to przez 30 dni możesz poruszać się nim po polskich drogach. Natomiast gdy auto zostało wyrejestrowane, musi mieć wywozowe tymczasowe tablice rejestracyjne oraz ubezpieczenie krótkoterminowe.
  • Na lawecie – gdy pojazd jest zarejestrowany w kraju pochodzenia.
Zobacz także:  Czy w Szwajcarii trzeba mieć winiety?

Po wywiezieniu auta do kraju czeka na Ciebie kilka formalności. Pierwsza z nich to przegląd techniczny, gdyż jest on potrzebny do rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji. Kolejnym krokiem jest udanie się urzędu skarbowego i opłacenie akcyzy. Jej wysokość uzależniona jest od pojemności i rodzaju silnika. Za auto o silniku o pojemności do 2000 cm3 akcyza wynosi 3,1% ceny samochodu. Natomiast właściciele potężniejszych samochodów muszą zapłacić aż 18,6% ceny pojazdu.

W urzędzie przedstawiasz dokumenty w języku polskim, dlatego też konieczne jest przetłumaczenie całej dokumentacji przez tłumacza przysięgłego. Teraz możesz udać się do urzędu komunikacji w celu dokonania rejestracji pojazdu.

Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy

W wydziale komunikacji wraz z wnioskiem składasz dokumenty takie jak:

  • dokument tożsamości,
  • umowa kupna-sprzedaży, faktura lub rachunek,
  • karta pojazdu, jeżeli taka została wydana,
  • zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu w kraju pochodzenia,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy,
  • potwierdzenie wniesienia opłat w urzędzie – obecnie kwota ta wynosi 256 zł.
Zobacz także:  Czas pracy kierowcy - jak w prosty sposób go kontrolować?

Po zarejestrowaniu pojazdu otrzymasz nowe, krajowe tablice rejestracyjne, komplet naklejek legalizujących oraz tak zwany miękki dowód rejestracyjny. W ciągu 30 dni urząd wyda Ci stały dowód.

Pamiętaj, że jeżeli auto ma mieć współwłaściciela, to powinien on być wpisany już w umowie kupna-sprzedaży oraz być obecny podczas rejestracji. Ważne jest także wykupienie polskiej polisy OC. Bez niej nie możesz poruszać się po drogach publicznych. Kara za brak polisy może wynieść nawet 6 tys. złotych. Dlatego opłaca się pamiętać o tym ważnym aspekcie podczas sprowadzania do kraju auta zza granicy.

Zakup samochodu za granicą

Zakup auta poza granicami Polski nie jest trudny ani skomplikowany. Pamiętaj, o wszystkich formalnościach i krok po kroku postępuj według naszych wskazówek. Mamy nadzieję, że dzięki temu bardzo szybko będziesz mógł cieszyć się swoim nowym pojazdem!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Copyright ©2024 Bezpieczniki24.pl.