🛍️ 2 szt., Przezroczysta antydeszczowa folia do samochodu, ochrona na lusterka boczne, wodoodporna folia, naklejki samochodowe 100×145 mm

Jak zezłomować samochód?

Złomowanie samochodu pozwala na legalne i bezpieczne pozbycie się nieużywanego lub uszkodzonego pojazdu. Kasacja pojazdu wpływa korzystnie na środowisko, a także przynosi korzyści finansowe właścicielowi auta.

Proces ten wymaga jednak dopełnienia kilku formalności oraz zgromadzenia odpowiednich dokumentów. W artykule przedstawimy szczegółowe informacje na temat tego, jak zezłomować auto, aby wszystko przebiegło zgodnie z przepisami prawa.

Jakie dokumenty trzeba wziąć ze sobą do stacji demontażu pojazdów?

Aby przeprowadzić złomowanie pojazdu, należy udać się do odpowiedniej stacji demontażu i przedstawić następujące dokumenty:

  • Dokument tożsamości – pracownik stacji demontażu pojazdów musi potwierdzić tożsamość osoby oddającej samochód do złomowania za pomocą dowodu osobistego lub innego dokumentu.
  • Dowód rejestracyjny pojazdu – jest niezbędny do zweryfikowania podstawowych informacji o pojeździe. W razie jego zgubienia konieczne jest uzyskanie jego duplikatu w odpowiednim wydziale komunikacyjnym. Natomiast w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez policję, należy przedstawić notatkę służbową sporządzoną przez funkcjonariuszy.
  • Karta pojazdu (jeżeli została wydana) – w przypadku jej zagubienia lub zniszczenia, należy wypełnić stosowne oświadczenie.
  • Aktualne ubezpieczenie OC – przy oddawaniu auta na złom należy okazać aktualną polisę ubezpieczeniową. Pojazd musi być ubezpieczony do dnia jego wyrejestrowania.
  • Tablice rejestracyjne – mogą być odłączone od samochodu. W przypadku zagubienia lub zniszczenia jednej lub obu tablic, należy wypełnić oświadczenie o ich braku.
Zobacz także:  Czas pracy kierowcy - jak w prosty sposób go kontrolować?

Czasami mogą być potrzebne również:

  • Wpis do ewidencji działalności gospodarczej – jest wymagany, jeśli samochód został zarejestrowany na firmę.
  • Umowa kupna-sprzedaży – potrzebna, jeśli zakupiony samochód nie został przerejestrowany na obecnego właściciela.
  • Upoważnienie do złomowania pojazdu – jeśli właściciel samochodu nie jest osobiście obecny przy złomowaniu, konieczne jest pełnomocnictwo z jego podpisem.
zlomowanie-samochodow-osobowych.JPG
Źródło: macii.pl

Czy można zezłomować auto niekompletne?

Tak, można zezłomować auto niekompletne. Jednakże, jeśli masa takiego pojazdu jest mniejsza niż 90% masy nowego pojazdu, trzeba się liczyć z dodatkową opłatą. Należy jednak pamiętać, że taka należność nie może przekraczać 10 zł za każdy brakujący kilogram masy pojazdu. Dlatego warto upewnić się, że auto jest jak najbardziej kompletne przed oddaniem go na złom.

Zobacz także:  Zakup samochodu za granicą – o czym pamiętać?

Złomowanie auta, które ma kilku właścicieli – czy wszyscy muszą być obecni podczas oddawania auta na złom?

W przypadku złomowania auta, które ma kilku właścicieli, nie wszyscy muszą być obecni podczas oddawania auta na złom. Wystarczy, że osoba, która oddaje samochód na złom, posiada pisemne upoważnienie od pozostałych właścicieli. Pełnomocnictwo musi być podpisane przez wszystkich współwłaścicieli pojazdu. Dzięki temu proces kasacji auta może zostać przeprowadzony bez zbędnych komplikacji.

Złomowanie auta, które nie jest na chodzie – ile może kosztować transport niesprawnego auta na złom?

Transport niesprawnego auta na złom może wiązać się z dodatkowymi kosztami, zwłaszcza jeśli pojazd nie jest na chodzie. Koszty takiego transportu mogą być wysokie i zależą od odległości oraz firmy transportowej. Warto jednak zwrócić uwagę na oferty stacji demontażu pojazdów, które często oferują dodatkowe usługi.

Dobrym przykładem jest stacja demontażu pojazdów Macii, która oferuje darmowy transport niesprawnego auta od klienta na swój złom. Dzięki temu można zaoszczędzić znaczną kwotę i uniknąć problemów związanych z organizacją transportu. Auto szrot Macii to wygodna opcja dla tych, którzy chcą zezłomować swoje auto bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Zobacz także:  Jak dbać o samochód, żeby służył nam przez lata? - Wskazówki
zlomowisko-samochodowe.jpg
Źródło: macii.pl

Jakich formalności trzeba dopełnić po kasacji auta? W jakim terminie trzeba je wyrejestrować w Wydziale Komunikacji?

Po kasacji auta konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji. Proces ten powinien zostać przeprowadzony w terminie do 30 dni od daty otrzymania zaświadczenia o demontażu pojazdu. W tym celu należy dostarczyć do właściwego urzędu następujące dokumenty:

  • Zaświadczenie o kasacji pojazdu wydane przez stację demontażu,
  • Dowód rejestracyjny pojazdu,
  • Tablice rejestracyjne,
  • Kartę pojazdu (jeśli była wydana),
  • Dowód osobisty właściciela pojazdu lub pełnomocnictwo, jeżeli wyrejestrowania dokonuje inna osoba.

Oddając auto na złom można odzyskać część składki OC!

Przekazując pojazd do kasacji, można odzyskać część składki OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia. W tym celu należy zgłosić zamknięcie polisy OC. Właściciel pojazdu powinien skontaktować się z ubezpieczycielem i dostarczyć dokumenty potwierdzające złomowanie auta. Po dopełnieniu tych formalności, ubezpieczyciel zamknie polisę i zwróci proporcjonalną część składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Więcej informacji o odzyskiwaniu składki ubezpieczenia OC za złomowane auto można uzyskać w artykule na blogu firmy Macii „Kasacja samochodu a ubezpieczenie OC”: https://www.macii.pl/blog/zlomowanie-auta-a-ubezpiecznie-OC/

Złomowanie pojazdu nie musi być skomplikowane, jeśli właściciel auta przygotuje wszystkie potrzebne dokumenty i dopełni wymaganych formalności. Dzięki temu proces ten przebiegnie sprawnie i będzie mógł on odzyskać część opłat związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Warto zapoznać się z artykułem na blogu firmy Macii dotyczącym procesu złomowania pojazdów: „Złomowanie auta – jak przebiega? Procedura złomowania samochodu od strony prawnej oraz fizycznej”: https://www.macii.pl/blog/zlomowanie-auta-jak-przebiega-procedura-zlomowania-samochodu-od-strony-prawnej-oraz-fizycznej/

zlomowanie-samochodow.jpg
Źródło: macii.pl

 

Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony macii.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *